
Ilość warstw w odzieży turystycznej
2018-11-07WARSTWY OCIEPLAJĄCE UBIORU MOGĄ BYĆ WYKONANE Z RÓŻNYCH MATERIAŁÓW O RÓŻNEJ GRUBOŚCI, ALE KAŻDA Z NICH MA ZA ZADANIE ROBIĆ TO SAMO: „ŁAPAĆ” ROZGRZANE POWIETRZE.
Z artykułu dowiesz się, które z nich najlepiej pasują do określonych warunków. Dzięki opisanym wskazówkom nigdy nie będzie Ci zbyt zimno lub zbytnio gorąco.
Reguła: "Nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest po prostu za mało warstw", mówi polarnik Eric Larsen.
Jak korzystać z systemu warstw ocieplających?
W momencie, gdy warstwa zewnętrzna nie jest wystarczająco ciepła, a wędrówka w zbyt grubej ocieplinie zewnętrznej, zbyt uciążliwa ze względu na przegrzanie, czas na lekką warstwę pośrednią. Co dziwne, jest to jedna z najważniejszych warstw w dobrym systemie, ale także jedna z najmniej precyzyjnie zdefiniowanych. Może się wahać od kamizelki po lekką kurtkę. Polarnik Eric Larsen proponuje po prostu podwoić lub potroić ilość warstw pośrednich, aby utrzymać dobrą oddychalność. Warstwy pośrednie są wykonane z różnych materiałów - syntetycznych bądź naturalnych.
Niektórzy producenci używają wewnętrznych paneli z siatki czy innego przewiewnego materiału by zwiększyć powierzchnię odprowadzającą nadmiar wilgoci, a zarazem przyspieszyć suszenie. Inni używają tzw. mapowania ciała w celu kierowania ciepła w strefy, które tego potrzebują.
Najlepiej wybrać elementy pośrednie odzieży (midlayer), które są wyposażone w pełne suwaki (full zip), aby zmaksymalizować wentylację w przypadku gdy jest nam za gorąco jak również ułatwić zakładanie/zdejmowanie odzieży.
Rodzaje izolacji
Puch gęsi
Zalety: wytrzymałość, waga, ściśliwość
Wady: zimny, gdy jest mokry
Puch kaczy
Zalety: wytrzymałość, waga, dostępność (niższa cena niż w przypadku puchu gęsiego)
Wady: delikatny zapach, zimny, gdy jest mokry
Wełna
Zalety: wytrzymałość, oddychalność, odprowadzanie wilgoci, grzeje również gdy jest mokra, jest antybakteryjna, nie śmierdzi
Wady: waga
Materiały syntetyczne
Plusy: przystępność, ściśliwość, odprowadzanie wilgoci
Wady: nietrwałość
Co nowego w technologiach odzieży?
Wodoodporny puch. Impregnacja puchu, dzięki której usunięto jego największy problem – namakanie.
Aktywna izolacja. Marka Polartec wprowadza materiał Alpha, porowatą dzianinę, która świetnie odprowadza wilgoć i przepuszcza powietrze podczas ruchu.
„Syntetyczny puch” marki Primaloft (zastępujący wersję występującą dotychczas w postaci arkuszy materiału o różnej grubości), wprowadzony niedawno, ma za zadanie umożliwić lepsze „pakowanie” odzieży.
„Dynamiczna wentylacja”. Dzięki wycinanym laserowo otworom w arkuszu ociepliny i zastosowaniu elastycznej powłoki, otwory wentylacyjne North Face Ventrix otwierają się tylko wtedy, gdy się poruszasz.
Samoregulujące syntetyki
Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie opracowują włókno, które kurczy się i rozpręża się w odpowiedzi na zmiany temperatury.
Uważaj aby „warstwy” odzieży zbytnio nie „przylegały” do siebie
Sprawdź przestrzeń: Upewnij się, że twoja warstwa bazowa leży gładko pod twoją warstwą pośrednią, nie ograniczając ruchu. Warstwa środkowa (midlayer) powinna dobrze leżeć pod twoją puchówką, a twoja puchówka pod „skorupą” (kurtką typu hardshell) bez nadmiernego kompresowania jej by nie zmniejszać jej własności termoizolacyjnych.
Kaptury, są bardzo skuteczne w momencie gdy nie mamy czapki, ale uważaj, aby nie było ich więcej niż 2, większa ich zmniejsza komfort i mówiąc prosto przeszkadza.
Nachodzące na siebie zamki.
Ograniczaj suwaki: gdy zamki nachodzą na siebie, mogą powodować niezamierzone zimne miejsca i dyskomfort, szczególnie w okolicach mostka. Stosuj różne warstwy odzieży - bez zamków, a także takie z zamkami sięgające do połowy tułowia (half zip).
Śpiwór
Śpiwory: prawdziwa ostatnia warstwa. Kiedy słońce zachodzi, temperatura spada, a Ty zanurzasz się w swoją najgrubszą warstwę, by dotrzeć do obozu. To dokładny moment, w którym zastanawiasz się, czy nie będzie chłodniej, bo nie masz innej warstwy, którą można założyć. Nie jest to wyjątkowe uczucie w trakcie wędrówki. To uczucie, które zmusza twój mózg do przetrwania, a potem niepewność oczekiwania, czy to wystarczy. Niepewność potęguje się , pochłaniając twoją uwagę, kiedy twoje ciało staje się zimne i zaczyna drżeć, trudno jest myśleć o czymkolwiek innym. Błędy, pomyłki nie są blisko ponieważ umysł traci kontrolę nad sytuacją. Jest to czas, gdy nie można zapomnieć o problemach, zanim staną się one katastrofą. W przypadku, gdy nie spakowałeś wystarczającej ilości warstw, lub pogoda zmieniła się poza zakres, którego oczekiwałeś, nadal jesteś backpackerem. Masz schronienie. Znajdź pierwsze odpowiednie miejsce, ustaw swój namiot i wejdź do swojego śpiwora. Rozgrzej się w prawdziwej ostatniej warstwie.