Kategorie

Aktualności

Informacje

Producenci

Najczęściej kupowane

Wybór skarpet w zależności od rodzaju aktywności
    Home    0 Comments
Wybór skarpet w zależności od rodzaju aktywności

Wybór skarpet w zależności od rodzaju aktywności.Na rynku dostępny jest obecnie szeroki wybór marek jeśli chodzi o skarpety. Jednak warto pamiętać, że skarpety dobieramy w zależności od rodzaju naszej aktywności. Możemy wyróżnić :


1. biegi górskie

2. wędrówki górskie

3. wspinaczka

4. ekspedycje

5. przejażdżki rowerowe


Wysokiej jakości skarpetki, będą tak zaprojektowane, aby dobrze sprawdzić się w określonej jakości aktywności.


BieganieWspółczesne skarpetki służące do biegania, mają określone dopasowanie, aby wyeliminować ślizganie i marszczenie w trakcie biegania, oraz skonstruowane są z bardzo dobrze oddychających materiałów, w celu zmniejszenia ilości potu.


Bardzo dobry efekt dają wzmocnienia w okolicach kostki i śródstopia.

Skarpety trekkingowe

Skarpety trekkingowe


Dostępne są w różnych wagach, na różne warunki, zazwyczaj mają amortyzujące wkładki w pięcie i śródstopiu, aby walczyć z kontuzjami po wielogodzinnych trekkingach. Wykonane są z wielu wersji materiałowych, począwszy od wełny merynosowej, skończywszy na tych z 100 % włókiem syntetycznych. Skarpety do trekkingu mają zazwyczaj wygodniejsze dopasowanie , szczególnie w okolicach kostki i śródstopia, ale zazwyczaj nie są tak rozciągliwe i ścisłe jak skarpetki przeznaczone do biegania.


Najlepsze materiały używane przy produkcji skarpet trekkingowych :Wełna Merino


Wełna Merino zapewnia świetną  amortyzację, wchłania wilgoć, nie pachnie, zapewnia ciepło w niskich temperaturach i pomaga utrzymywać stopy w cieple. Skarpety wykonane z wełny wysokiej klasy, nie zawijają się, nie swędzą i nie zwijają się.  Najlepsze skarpetki wełniane wykonane są  włókien grzyw owiec, więc nie są  swędzące i są wytrzymałe - co oznacza,  że ​​  będą trwałe na lata.  Wełna z merynosów, posiada też właściwości do utrzymania ciepła, nawet gdy włókno jest  mokre, co jest  przydatne,nawet  jeśli  wejdziesz do kałuży. Wełna nie jest droższa od materiałów syntetycznych.


wełnaMateriały syntetyczne


Znaczenie materiałów  syntetycznych  znacznie wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat, istnieje sporo  wysokiej klasy rodzajów  skarpet , które oferują podobne korzyści. Wyściółki syntetyczne również są bardzo  praktycznym rozwiązaniem.   Czas suszenia syntetycznych skarpet jest znacznie krótszy niż wełna. Niektóre skarpetki  syntetyczne posiadają również  tendencję do łapania  zapachu, ale wiele firm zawiera  materiały antybakteryjne, które pomagają powstrzymać zapach. Syntetyki są na ogół  tańsze niż wełna.


Włókna syntetyczneNowy rodzaj skarpet syntetyczno – wełnianych.


Istnieje nowy rodzaj skarpet synetyczno - wełnianych, które zbudowane są z wełny Merino i materiałów syntetycznych, włókna te mają właściwości zarówno wełny, jak i włókien syntetycznych . Niektóre zawierają również inne naturalne materiały, takie jak jedwab i bambus.


Wysokość skarpetSkarpety trekkingowe występują w różnych wysokościach:


1. Skarpety „niskie”, tzw. stopki, - w bardzo niewielkim stopniu chronią przed otarciami, będą odpowiednie tylko do bardzo niskich butów.


2. Skarpety powyżej kostek – mają za zadanie ochronę kostek, odpowiednie do półbutów trekingowych.


3. Skarpety trekingowe wystające powyżej tzw.”mankietu” butów, najbardziej typowa długość skarpet górskich.


4. Skarpety „pod kolano” - przeznaczone dla alpinistów, dobrze opinają mięśnie łydek i mają bardzo dobre właściwości grzewcze.

Related Products

Comments

Log in or register to post comments