Close
Logo Sklep Summit Katowice - wyłączny dystrybutor marki Asolo w Polsce

Kim jesteśmy?

summit-asolo.pl

Jedyny dystrybutor marki ASOLO w Polsce

Search

Prev Next
Namioty: użytkowanie i szybkie naprawy
Namioty

Namioty: użytkowanie i szybkie naprawy

2018-05-01

Majówka za pasem, więc czas pomyśleć o namiocie, który u niejednego turysty kurzy się już od zeszłej jesieni. Przygotowaliśmy kilka uwag dotyczących korzystania z tego rodzaju ekwipunku. Mamy nadzieję, że okażą się one pomocne na szlaku i poza nim, kiedy w domowym zaciszu trzeba będzie namiot naprawić lub po udanym sezonie ponownie złożyć na dno szafy.

Podstawowe zasady użytkowania namiotu

Biwak w lesie

Pamiętaj o suszeniu - po nocy w namiocie, jeśli tylko możesz, wytrząśnij z niego krople rosy, brud oraz liście i zostaw go, choć na chwilę, do wyschnięcia. Kiedy wrócisz do domu koniecznie rozwieś osobno podłogę i tropik tak, by mogły całkowicie wyschnąć przed spakowaniem namiotu na dłuższy czas. Jest to bardzo ważne, ponieważ rozwijające się w zawilgoconym namiocie pleśnie mogą nie tylko go zniszczyć, ale i stać się zagrożeniem dla zdrowia przyszłych użytkowników.

Dbaj o stelaż - rozkładanie pałąki stelaża ruchem podobnym do zarzucania wędki jest bardzo popularne, ale w ten sposób można je bardzo łatwo uszkodzić. Lepiej zrobić to ręcznie, będzie wolniej, ale dzięki temu dobremu nawykowi nie uszkodzisz stelaża ani na komfortowym polu namiotowym ani wysoko w górach, gdzie taki błąd można przypłacić zepsuciem biwaku, albo całego wyjazdu.

Chroń podłogę namiotu - przed rozbiciem namiotu dokładnie przyjrzyj się wybranemu miejscu, sprawdź czy nie ma tam żadnych ostrych przedmiotów, kamieni czy kawałków drewna, które mogą zakłócić Twój odpoczynek, a co gorsza uszkodzić podłogę. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie podłoga do namiotu, która można kupić osobno. Przebywając w środku pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas przygotowywania i spożywania posiłków – noże, widelce, a zwłaszcza gorące naczynia są potencjalnym zagrożeniem dla integralności powłok namiotu.

Dobieraj właściwe akcesoria - zależnie od pory roku, przewidywanych warunków i długości wyprawy dobierz dodatkowe elementy tak, by namiot jak najlepiej spełniał swoje funkcje. W zimie nieodzowne będą fartuchy śniegowe i śledzie zamiast szpilek. W lecie nieraz wystarczy jedynie tropik. Warto też rozważyć „odchudzenie” namiotu przez zakup lżejszych komponentów

Pierwsza pomoc w razie uszkodzenia namiotu

Zepsuty zamek - Ściśnij suwaki za pomocą szczypiec i palcami spróbuj wyrównać zwoje zamka błyskawicznego. Kiedy zamek zatnie się lub „rozejdzie” na większej długości taką operację łatwiej przeprowadzić we dwoje.

Rozdarta tkanina - Umieść łatkę taśmy naprawczej na zewnętrznej ścianie namiotu lub podłodze aby załatać dziury. Do takiej naprawy w zależności od sytuacji możemy użyć srebrnej taśmy, łat samoprzylepnych, czy łat wymagających kleju. W razie rozdarcia siatki sypialni pomocna będzie łatka MSR Micromesh.

Uszkodzony rzep - można go przylepić klejem np. świetnym McNeyy Seam Gripp, albo przyszyć o ile posiadamy igłę z wystarczająco mocną nitką.

Rozwarstwiona końcówka pałąka stelaża – jest to częsta przypadłość pałąków z włókna szklanego. Na rynku dostępnych jest wiele zestawów naprawczych ze wszystkimi możliwymi łącznikami, końcówkami i linkami łączącymi elementy z włókna szklanego. Jeżeli jednak taka sytuacja przytrafiła Ci się w terenie, to po wyjęciu linki z rozwarstwionego elementu należy go skrócić o długość rozwarstwienia, a w razie braku takiej możliwości zabezpieczyć to miejsce srebrną taśmą i prosić Opatrzność bądź los o szczęśliwy dalszy przebieg wyjazdu.

Produkty dostępne w sklepie summit-asolo.pl, które mogą Cię zainteresować