Kategorie

Informacje

Aktualności

Promocje

Producenci

Najczęściej kupowane

Jak prać puchową odzież?
    Home , Poradniki    0 Comments
Jak prać puchową odzież?

O tym, czy puchową odzież możemy wyprać w domu, czy musimy ją oddać do czyszczenia, decyduje rodzaj wykorzystanych przez producenta materiałów – dowiemy się o tym z informacji podanej na etykietce.

Odzież puchową powinno się często wietrzyć, nawet przez kilka dni, ale nigdy w pełnym słońcu, a prać jak najrzadziej, ponieważ przy każdym praniu pierze traci trochę tłuszczu, puszystości i odzież nie jest już tak ciepła. Puchowej odzieży nie powinno się nosić codziennie, ponieważ  szybko się przeciera.

Nawet często używana nie powinna być prana częściej niż 2 razy w sezonie zimowym. Świeże plamy zetrzeć czystą wilgotną ściereczką z odpowiednim detergentem.

Do pralni chemicznej trzeba oddać odzież z ochronną impregnacją pierza lub podpinką z futerka, której nie można odpiąć.

Kurtka puchowa

Jak prać kurtkę puchową?

 

Przed praniem wyjąć pasek, odpiąć kaptur, kołnierz i podpinkę, którą można farbować w praniu. Wszystkie uszkodzone miejsca trzeba naprawić, zszyć, aby odzież nie rozerwała się w czasie prania. Zaplamione miejsca, kołnierz, mankiety i brzegi kieszeni przetrzeć miękką gąbką z mydłem żółciowym/mydłem galasowym (najlepiej w płynie). Zasunąć zamki, rozpiąć rzepy i guziki, poluzować sznurki, a odzież przełożyć na lewą stronę. Puchowe rzeczy trzeba prać pojedynczo, ponieważ potrzebują dużo miejsca i dużo wody.

pralka

Pranie w pralce

 
Duża puchowa kurtka lub puchowy płaszcz mogą wchłonąć nawet 6-10 kg wody, dlatego trzeba je prać w pralce z dużym bębnem i przystosowanej do prania ciężkich rzeczy. Odzież rozłożyć luźno w bębnie – nie powinna być zgnieciona.
Można ją wyprać w temperaturze 30°C-40°C używając programu dla delikatnych tkanin (np. wełny). Nie powinno się stosować płynu zmiękczającego, który skleja pierze ani proszku do kolorowych rzeczy, po którym pierze traci elastyczność. Puchową odzież najlepiej wyprać z płynem do prania pierza, który można łatwo wypłukać lub z płynem do prania wełny z efektem natłuszczania.
Niektórzy piorą puchowe rzeczy wraz z 3-5 czystymi piłkami do tenisa ziemnego*, lecz tak naprawdę piłki nie wpływają na jakość pierza. Bo tak naprawdę puchowa odzież zawiera w sobie zarówno delikatny puch jak i piórka. Płukanie trzeba powtórzyć, aby wypłukać z pierza cały detergent, nawet jeśli zastosowany był specjalny płyn do prania. Puchową odzież można odwirować, jednak przy nie większej ilości obrotów niż 400. Puchowy płaszcz może wymagać trochę większej ilości obrotów. Mokrej odzieży puchowej nie wolno wyżymać, ponieważ pierze łatwo skleja się. Po wypraniu i wypłukaniu odzież warto zaimpregnować w pralce zgodnie z zaleceniami producenta preparatu.


*Ciężkie piłki tenisowe mogą uszkodzić bęben pralki. Jeśli ktoś przyzwyczaił się do prania z piłkami, może zastąpić je zwiniętymi w kulkę podkolanówkami.

wanna

Pranie ręczne

 

Ręczne pranie wymaga wyjątkowo dużo cierpliwości i czasu. Przed praniem zaprać zaplamione miejsca mydłem żółciowym/mydłem galasowym w płynie. Kurtkę lub spodnie przełożyć na lewą stronę, nie zapinać. Włożyć luźno do wanny z letnią wodą, lekko uciskając, aby wyszło powietrze. Moczyć je przez godzinę w letniej wodzie. Dopiero po wymoczeniu prać w wodzie o temperaturze 30°C-40°C z dodatkiem płynu do prania pierza lub wełny z efektem natłuszczania. Nigdy nie stosować zmiękczaczy, które sklejają pióra. Proszku do prania nie można dokładnie wypłukać, poza tym powstają po nim zacieki. Prać lekko ugniatając. Nie trzeć! Puchową odzież trzeba wielokrotnie płukać, lekko uciskać, nie wolno jej wykręcać. Dobrze wypłukaną odzież przenieść luźno ułożoną w misce (nie wolno jej zwijać), włożyć do pralki i odwirować przy max. 400 obrotach. Jeśli nie ma do dyspozycji pralki, trzeba ręcznie wyciskać wodę z ubrania znajdującego się w pozycji poziomej. Puchowy płaszcz i śpiwór (nawet jeśli są pikowane) nie powinny być prane ręcznie, gdyż łatwo je zniszczyć ze względu na duży ciężar mokrego pierza i bardzo długi czas schnięcia.

 

Jak wysuszyć puchową odzież?

 

Sposób suszenia puchowej odzieży jest jeszcze ważniejszy niż sposób prania. Najlepiej suszy się ją powoli w elektrycznej suszarce (puchową kurtkę i puchowe spodnie przez 30-40 minut, puchowy płaszcz nawet przez 3 godziny), w temperaturze nie wyższej niż 40°C (w wyższej można przypalić pierze). Również podczas suszenia piłki tenisowe są zbędne.
Do suszarki z czujnikami warto włożyć mokry ręcznik – kiedy wyschnie materiał wierzchni program suszarki nadal będzie działał i suszył mokre pierze.
Po wyjęciu z suszarki nie wieszać odzieży na wieszaku! Przenieść w pozycji poziomej i położyć ją na godzinę na suszarce, najlepiej na świeżym powietrzu – osobno kaptur i pasek. Trzeba  delikatnie  rozbić grudki pierza. Kurtką, spodniami lub płaszczem potrząsnąć lekko kilka razy, poklepać ręką, aby pierze równomiernie się rozłożyło . Po tym czasie jeszcze raz włożyć do suszarki, aby je dosuszyć. Na koniec suchą odzież trzeba powiesić na wieszaku na 24 godziny w przewiewnym miejscu i często, ale lekko ją oklepywać, potrząsać nią, szczypać. Obszycia futerkiem rozczesać grzebieniem.

Jeśli nie ma do dyspozycji elektrycznej suszarki, puchową odzież po odwirowaniu wody trzeba rozłożyć na suszarce w przewiewnym pomieszczeniu, najlepiej na świeżym powietrzu (nigdy w słońcu), często potrząsać nią, aby pierze się nie sklejało. Mokrej nie wolno wieszać na wieszaku, ponieważ ciężkie od wilgoci pierze opada na dół.
Jest to uciążliwe, ponieważ trudno utrzymać puszystość pierza. Nie wyżymać! Pierze suszyć tylko w ciepłym i przewiewnym miejscu, ponieważ wolno schnie i mogą powstać plamy z wilgoci na wierzchnim materiale. Poza tym niedosuszone pierze pachnie stęchlizną. Schnącą odzież warto często lekko oklepywać ręką lub trzepaczką do dywanów, suszyć zarówno na prawej jak na lewej stronie. Mimo, że tak suszona odzież schnie nawet przez kilka dni, nie powinno się jej suszyć bezpośrednio w silnym słońcu ani na kaloryferze, ale można spróbować dosuszyć jej części z pewnej odległości suszarką. Puchowy płaszcz i śpiwór nie powinny być suszone w takich warunkach.

 

Jak przechowywać puchową odzież? 

 

Nie powinna być przechowywana zwinięta na półce. Tylko całkowicie suchą odzież można przechowywać. Płaszcz, kurtkę, kamizelkę czy spodnie z puchu powiesić w dużym pokrowcu z bawełny na wieszaku w luźnej szafie, ponieważ pierze nie może być gniecione. Odzież można również umieścić luźno złożoną w dużym kartonie, nie kłaść na nią ciężkich przedmiotów. Karton ustawić w ciemnym suchym miejscu.
Również w czasie podróży puchowej odzieży, puchowych śpiworów nie wolno zwijać ani mocno upychać, gdyż grozi to zbiciem się puchu i pierza, a tym samym pogorszeniem właściwości ogrzewających.

Related Products

Comments

Log in or register to post comments